Blog

Takım Koçunda Olması Gereken 5 Özellik

Takım Koçunda Olması Gereken 5 Özellik Takım koçu bir grup yönetici veya üst düzey yöneticiyle birlikte çalışan tek bir koçu niteler. Bir çeşit liderlik gelişimi olan takım koçluğu takım üyelerine mevcut yeteneklerinin ötesine geçme şansı verir. Takım koçluğu tıpkı bir spor takımına koçluk yapma..

DEVAMI

Lideri Yöneticiden Ayıran 5 Özellik

Lideri Yöneticiden Ayıran 5 Özellik Üstün liderlerin kişisel tarzları mutlaka ki değişkenlik gösterir. Kimi analitik ve sakin, kimi karizmatik enerji yayan, kimi zorlayıcı otoriter. Şurası kesindir ki her kültür farklı liderlik becerileri gerektirir. Liderlik rollerine yakın olmak için IQ bec..

DEVAMI

Psikolojik Güvenliğin Bilimsel Temelleri

Psikolojik Güvenliğin Bilimsel Temelleri Konu liderlik olduğunda bahsettiğimiz duygusal zeka yetkinlikleri amaç değil birer araç olarak görülmeli. Esas amaç güven ortamı oluşturmaktır. Çünkü güven ortamı olmadığında herhangi bir kişilerarası ilişki sağlıklı şekilde kurulamaz. Operasyonel hiç bir..

DEVAMI

Duygusal Zeka Yetkinlikleri Nelerdir?

Duygusal Zeka Yetkinlikleri Duygusal Zeka Potansiyelleri Duygusal Zeka Becerileri Nasıl isimlendirmek isterseniz isteyin artık kabul edilmiş bir gerçektir ki iş hayatında başarıyı getiren şey IQ, teknik uzmanlık ya da parlak diplomalar değil duygusal zeka yetkinliklerini hangi seviyede kul..

DEVAMI

Birinin Lider Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Birinin Lider Olduğunu Nasıl Anlarsınız? Bu soruyu her eğitimin başında sorarım ve kimi katılımcı deneyimlerinden kimi de idealinden gelen şekliyle katkı sağlar; Bugüne dek aldığım cevaplardan bazılarını sizler için aşağıda bir araya getirdim. Gördüğümüz gibi liderden beklentiler hem b..

DEVAMI

Herkes Lider Olabilir Mi?

Herkes Lider Olabilir Mi? Yaşadığı günü, yaptığı işi ve geleceğini istediği doğrultuda yönlendirebilmek için insan mutlaka kendi hayatının ve kendi işinin lideri olmak durumundadır. Ve fakat takımlara liderlik yapmak, insan gruplarına ve pek çok insanın hayatını etkileyen kararlara liderl..

DEVAMI

VUCA ve BANI Dünyasının Sosyolojik Kökenini Anlamak

RİSK DÜNYASI Toplumun ve onun bir refleksiyonu olarak da iş dünyasının yüz yüze geldiği sorunlar o denli kompleks bir hal aldı ki bu zorlukların üstesinden gelip belirlenen stratejiler doğrultusunda ilerleyebilmek için her yeni gün yeni çözümler yaklaşımlar duyar olduk. Gelecekle hakkını ..

DEVAMI

Öğrenmeyi Öğrenme ve Gelişim Zihniyeti

İnsanlık tarihinde bilgi hiç bu kadar hızlı üretilmemişti. Artık bir üniversiteden mezun olmak bilmemiz gereken her şeyi bildiğimiz anlamına gelmiyor. Özellikle profesyonel iş yaşantısı içindeki çalışanların gelişen teknolojik uygulamarla birlikte kendilerine sürekli yeni beceriler eklemeleri g..

DEVAMI

Bali & Arjantin ve 2022 Uzaktan Çalışma Deneyimlerim

2022’ye girerken bir plan yapmıştım. Bu yıl en az 1 ay yurtdışında yaşamayı ve uzaktan çalışmayı denemek istiyordum. Mart ayını geçirdiğim Buenos Aires'i ve şimdi bulunduğum Bali'yi sayarsak, planladığımdan fazla bu denemeleri gerçekleştirmiş bulunuyorum. Bali ile ilgili söylenecek çok şey va..

DEVAMI

Ben Hayatımla Ne Yapacağım, Doğru Kariyeri Seçtiğimi Nasıl Anlarım?

Kariyer bence hayatta her şeyin önünde gelen bir seçim, çünkü önce biz onu seçsek de seçtiğimiz iş dönüp dolaşıp sonrasında bizi şekillendiriyor.   Kimlerle birlikte olacağız, nelerden hoşlanacağız, nerede yaşayacağız hepsi kariyer seçimimize bağlı değil mi? Biz lisede okurken üniversite..

DEVAMI