İş Hayatında Esenlik Uygulamaları

Esenlik Uygulamaları iç sayfa

88 Bin Saat

Ömrümüzün 88bin saatini iş yerinde geçiriyoruz. Bu süreden daha fazla yaptığımız tek şey uyumak. O halde iş yerinde geçen zamanı bütüncül sağlık anlayışına göre yeniden düzenlemek gerekliliği artık uzak bir ihtimal değil, çalışan bağlılığını önemseyen her kurumun önceliğidir.

Pandemi Gösterdi ki Herkes Sağlıklı Değilse Biz de Sağlıklı Değiliz

2 yılı aşkın aksayan rutinimizin üzerine global ölçekte de kendini yoğun şekilde hissettiren ekonomik daralma sonucu hem ülkemizde hem de globalde çalışan memnuniyeti ve çalışan bağlılığı büyük oranda düşmüş bulunuyor.

Gallup tarafından 2021 yılında dünya çapında yapılan bir ankette bu 3 soru sorulmuş;

1- Hayatınız iyi yönde gidiyor mu?

2- Çalıştığınız işi anlamlı ve ödüllendirici buluyor musunuz?

3- Bulunduğunuz pozisyonla ilgili gelecekle açısından umudunuz var mı?

Hemen hemen her coğrafyada cevaplar sıkıntılı bir tabloyu gösterirken Türkiye’nin tablosu alarm verir seviyede.

İşte bu ortamda klasik yönetim yaklaşımından neo-klasik yönetim yaklaşımına geçmeyi başarabilen kurumlar çalışan bağlılığı için hala sonuç veren girişimlerde bulunmayı başarabiliyor.

Kültür Odaklı Yaklaşım – İnsan Odaklı Yaklaşım

İşe gelip giden çalışanlarına verimlilik kaynağı olmanın ötesinde “insan” olarak yaklaşan kurumlar kültürel dönüşüm rotalarını çizerken Esenlik Uygulamalarından büyük yarar sağlıyorlar.

Esenlik ingilizcede “wellbeing” olarak geçen kavramın Türkçe karşılığıdır.

Wellbeing: mutlu, sağlıklı ve refah içinde olma durumu olarak tanımlanır.

TDK’ya göre ise Esenlik: sağlık, afiyet, sıhhat selamet ve hastalık karşıtı olarak tanımlanır.

Esenlik Uygulamaları

Huzurlu, verimli, üretken bir iş ortamı yaratmanın yolu esenlik uygulamalarından geçer. Çalışanların insan olduğunu unutmamak ve insanı da Zihin, Duygular ve Beden olarak üç yapı taşıyla ele alan esenlik uygulamaları farklı ihtiyaçlara cevap vermek üzere çeşitli yaklaşımlar içerir. Ana olarak bu yaklaşımları iki başlıkta görmek mümkündür.

1- Stresi Yönetimi

2- Olumlu Davranışı Desteklemek

Bu iki başlık altında kurum içinde rahatça uygulanabilecek bilgileri içeren eğitimimizle ilgili ayrıntılı bilgi için bize İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.